logo-tk2.jpg (5404 bytes)

Týden knihoven - výběr z ohlasů v tisku

 

25.10.1999 21.10.1999 18.10.1999 14.10.1999
23.10.1999 20.10.1999 16.10.1999 12.10.1999
22.10.1999 19.10.1999 15.10.1999 11.10.1999

 


Role knihovníka je spojením tří odlišných odborností

Listy Prachaticka

18.10.1999

Podtitulek: DO BUDOUCNA / Donedávna podávaly knihovny pouze informace o literatuře a zodpovídaly dotazy prostřednictvím knihovních fondů a kartoték. Dnes se mohou stát informačními centry.

V roce 1882 byla v Prachaticích založena Česká beseda a hned na jejím prvním zasedání byla ustanovena Česká veřejná knihovna s prvním knihovníkem. Od té doby v různých podobách funguje dosud. O poslání veřejné knihovny a jejím vývoji jsme si povídali s ředitelkou ing. Janou Žlábkovou.

Jak se díváte na postavení knihoven a co říkáte společenskému postavení knihovníka?

Knihovny byly zřízeny k účelům vzdělávacím, k získávání nových vědomostí, ale slouží i k radosti a potěšení. Vždyť přečíst si hezkou knihu z beletrie ve volném čase stále patří k pěkně prožitým chvílím. Knihovny se v současné době stále více zaměřují na širší pojetí informačních služeb. Povolání knihovníka si získává velkou prestiž, tak jak je tomu ve světě, a má i svou budoucnost. Role knihovníka se začíná posuzovat jinak, než-li jsme byli doposud zvyklí. Jejich profese je vlastně spojení tří odborností - počítačový odborník, knihovník - informační specialista a učitel.

Jak vnímá okresní knihovna vstup do třetího tisíciletí. Jaký je váš pohled do budoucnosti?

Příští tisíciletí se označuje jako informační, tzn. chce-li být kdokoliv úspěšný, musí disponovat informacemi. Tím se bude měnit i profil knihovny. Donedávna podávaly knihovny pouze informace o literatuře a zodpovídaly dotazy prostřednictvím tradičních knihovních fondů a kartoték. Dnes se s pomocí nových informačních a komunikačních technologií mohou stát kvalitními informačními centry v místě své působnosti. My dnes běžně shromažďujeme a zpřístupňujeme informace o významných osobnostech a událostech v okrese. Máme k dispozici nejen tyto regionální informace, ale i celou řadu jiných informačních zdrojů. Samozřejmostí je Internet. Knihovna je přístupná komukoliv, kdo ji chce využít. Předností je dostupnost knihovnických a informačních služeb.

V rámci zákona o svobodném přístupu k informacím a v rámci koncepce Státní informační politiky se hovoří o tzv. ICEKNI. O co konkrétně jde?

Jde o zřizování informačních center v rámci knihoven. ICEKNI - informační centra knihovny, která ostatně již ve světě fungují, budou mít celu řadu funkcí, ať už jde o zpřístupnění informací ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím, poskytování informačních služeb pro oblast celoživotního vzdělávání, ekonomiky, obchodu a cestovního ruchu. Realizace výkonu těchto služeb předpokládá přístup ke všem veřejným registrům a databázím, těsné napojení na celou řadu institucí. Naše knihovna již dnes zpracovává a ukládá různé druhy informací, vyhledává z elektronických databází, a proto jí toto nebude v žádném případě činit problémy. Knihovna by se tak měla stát bodem, kde se budou sbírat informace z různých oblastí.

Knihovna se tedy stane ještě širším místem setkání občanů?

Ano, je to náš záměr. Zároveň chci však říct, že se knihovna bude snažit uchovat si svou lidskost a vytvářet jak vlídné, tak i přátelské prostředí. Budeme i nadále podporovat činnosti a služby, které dávají knihovně osobitý charakter - klasické výpůjčky a meziknihovní výpůjční služby. Světovým trendem v rozvoji knihoven je stále intenzívnější spolupráce mezi knihovnami. Ta funguje na velmi dobré úrovni. Dobrou osvětovou prací a pomocí knihovnám v rámci našeho okresu se nám podařilo v celé řadě z nich nastartovat automatizaci knihovních služeb a zájem knihoven poskytovat Internet. Jako okresní knihovna zajišťujeme všeobecnou dostupnost knihovnických a informačních služeb všem občanům regionu.

Knihovny by měly do budoucna plnit roli kulturního centra. Je třeba se ptát, nakolik je "dobře živená" knihovna přínosem městu či obci. Špatný postoj k této otázce se může v budoucnosti vrátit jako bumerang například ve vyšší kriminalitě, v nižší kulturnosti daného města a regionu. V Anglii jsem měla možnost mluvit o knihovnictví s několika řediteli a vedoucími různých typů knihoven. Velmi zajímavá je nová profese internetový knihovník (Internet Librarian).

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 

Veřejné knihovny okresu na prahu roku 2000

Listy Pelhřimovska

18.10.1999

Podtitulek: ČTENÁŘI MAJÍ ZÁJEM / Veřejné knihovny jsou v moderní společnosti chápány jako brána do světa vědomostí. Statistické údaje o jejich činnosti mnohé naznačují.

Autor: PHDR. MILOSLAV PEJŠA

V souvislosti s rozvojem výpočetní techniky a internetu a s jejich postupným zaváděním do knihoven se tato zařízení stávají důležitými informačními středisky, kde najdou čtenáři odpověď na každou otázku. Je to možné proto, že zejména počítačové zpracování knih a sekundárních informačních pramenů nabízí nemalé množství hledisek a kritérií potřebných k zodpovězení konkrétních dotazů ze strany čtenářů. Zejména čtenáři do 15 let využívají nabídky knihoven ve stále větším měřítku.

Informační a poradenské středisko pro místní kulturu (IPOS) vydalo v polovině roku 1999 přehled, zahrnující základní statistické údaje o činnosti knihoven v České republice v roce 1998. Z tohoto přehledu vyplývá, že v loňském roce bylo registrováno celkem 6141 knihoven, z nichž více než 98 % je místních lidových knihoven (MLK), kde práci zajišťují dobrovolní knihovníci.

Celkem evidovaly knihovny v ČR 59 998 746 knihovních jednotek, registrovaly 1 478 567 čtenářů a zaznamenaly 62 573 821 výpůjček.

Síť veřejných knihoven okresu Pelhřimov eviduje v roce 1999 celkem 100 knihoven. Kromě devíti profesionáních knihoven je to 91 knihoven v obcích s dobrovolnými knihovníky. V síti veřejných knihoven bylo v roce 1998 evidováno 336 486 knihovních jednotek a registrováno bylo 10 160 čtenářů, kteří zaznamenali celkem 428 690 výpůjček. Je zcela logické, že největší podíl na těchto číslech mají profesionální knihovny okresu Pelhřimov, které již řadu let dosahují v práci se čtenářem velmi dobrých výsledků. Tyto knihovny dosáhly v průměru 16,6 % čtenářů z celkového počtu 47 323 obyvatel v místech, kde profesionální knihovny působí a zaznamenaly v průměru 7,25 výpůjčky na obyvatele.

Místní lidové knihovny v obcích jsou na prahu roku 2000 až na velmi malé výjimky prakticky jedinými kulturními zařízeními v místě a nebýt na straně jedné záslužné činnosti dobrovolných knihovníků, kteří za symbolickou odměnu zajištují v obcích práci se čtenářem, a na straně druhé podpory obecních úřadů, byla by situace v obcích okresu Pelhřimov velmi neradostná.

Některé MLK ve větších obcích poskytují službu čtenářům v průběhu celého roku, v menších obcích se půjčují knihy ponejvíce v zimním období. Ovšem je možno konstatovat, že i sebemenší počty výpůjček a čtenářů jsou dokladem poctivé práce za symbolickou odměnu, což se o mnoha oblastech našeho veřejného života říci nedá.

V obcích okresu žije v roce 1999 kolem 27 000 obyvatel, z nichž 11 % tvoří čtenáři MLK, a v průměru dosáhly MLK přes tři výpůjčky (konkrétně 3,19 %) na obyvatele. Oba tyto údaje je možno považovat za slušný průměr.

Tak jako v předchozích letech, také v průběhu druhé poloviny roku 1999 budeme postupně seznamovat veřejnost na stránkách Listů Pelhřimovska formou článků s činností profesionálních i dobrovolných knihovnků a knihoven.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 

Význam knihoven roste, peněz ovšem ubývá

Slovo

18.10.1999

Autor: MARTIN REISSNER

Rubrika: Kultura

Brno (rem) - V rámci třetího ročníku akce Týden knihoven, který dnes začíná, připravili knihovníci ve většině regionálních a celostátních institucích sérii besed a výstav. Zároveň tím však chtějí upozornit na to, že postavení knihoven v České republice je rok od roku horší. Na jedné straně jsou sice od roku 1999 poměrně moderně vybavenými institucemi, zároveň se však ve většině z nich nedostává toho nejzákladnějšího: nových knih. V současné době zůstávají jen tři knihovní instituce, které uhájily výsadu "povinných výtisků". Ze zákona jsou do Národní knihovny v Praze, brněnské Moravské zemské knihovny a Státní vědecké knihovny v Olomouci zasílány exempláře všech publikací, jež na území státu vycházejí. Na venkově dosud fungují lidové knihovny, spravované dobrovolníky. Zatímco ještě na počátku 90. let dostávaly pravidelné výběry z knižních novinek všechny knihovny, nyní se tituly dlouhodobě zapůjčují z okresních biblioték. Po určité době se naloží a odvezou jinam. V Braňanech na Mostecku spravuje knihovnu Helena Hejzlarová a převážení knih považuje za jediné možné řešení. Knihovna Jiřího Mahena v Brně je obří městskou institucí spravující na osm set tisíc svazků a registrující padesát tisíc čtenářů. Též Brňané bojují s nedostatkem financí: V prvním pololetí roku nakoupila jen osm tisíc titulů, což je o třetinu méně než loni, v létě byly nákupy zastaveny úplně. Moravská zemská knihovna v Brně se chystá na přesun do nejmodernějšího knihovního komplexu v zemi. Stane se tak roku 2001 a šestadvacet tisíc čtenářů už nebude muset navštěvovat nynější pobočky ve třech lokalitách města. Knihovna vlastní tři a tři čtvrtě milionu svazků a ročně získává dalších padesát tisíc titulů. Vzhledem k nedostatku peněz ale trvale snižuje nákup zahraničních publikací. Ztrátou "výsady povinných výtisků" se v uplynulých letech dostala do složité situace plzeňská Státní vědecká knihovna. Náměstkyně ředitele Ivana Horáková považuje situaci za alarmující: "Stále méně nakupujeme. Je to degradující tendence a knihovna dílem ztrácí svůj smysl. Nemůžeme soustavně provádět knihovní a informační služby, jako je vyhotovování rešerší, anotací a zpracování bibliografií, když nám chybí materie - kniha." Stejně neradostně hovoří o sedmitisícových platech odborníků s desetiletou praxí. "Přehlížení vzdělávání a knihoven povede ke zhloupnutí národa," dodala.

MARTIN REISSNER

 

Význam knihoven roste, peněz ovšem ubývá

ZN Zemské noviny

18.10.1999

Autor: MARTIN REISSNER

Rubrika: Kultura

Brno (rem) - V rámci třetího ročníku akce Týden knihoven, který dnes začíná, připravili knihovníci ve většině regionálních a celostátních institucích sérii besed a výstav. Zároveň tím však chtějí upozornit na to, že postavení knihoven v České republice je rok od roku horší. Na jedné straně jsou sice od roku 1999 poměrně moderně vybavenými institucemi, zároveň se však ve většině z nich nedostává toho nejzákladnějšího: nových knih. V současné době zůstávají jen tři knihovní instituce, které uhájily výsadu "povinných výtisků". Ze zákona jsou do Národní knihovny v Praze, brněnské Moravské zemské knihovny a Státní vědecké knihovny v Olomouci zasílány exempláře všech publikací, jež na území státu vycházejí. Na venkově dosud fungují lidové knihovny, spravované dobrovolníky. Zatímco ještě na počátku 90. let dostávaly pravidelné výběry z knižních novinek všechny knihovny, nyní se tituly dlouhodobě zapůjčují z okresních biblioték. Po určité době se naloží a odvezou jinam. V Braňanech na Mostecku spravuje knihovnu Helena Hejzlarová a převážení knih považuje za jediné možné řešení. Knihovna Jiřího Mahena v Brně je obří městskou institucí spravující na osm set tisíc svazků a registrující padesát tisíc čtenářů. Též Brňané bojují s nedostatkem financí: V prvním pololetí roku nakoupila jen osm tisíc titulů, což je o třetinu méně než loni, v létě byly nákupy zastaveny úplně. Moravská zemská knihovna v Brně se chystá na přesun do nejmodernějšího knihovního komplexu v zemi. Stane se tak roku 2001 a šestadvacet tisíc čtenářů už nebude muset navštěvovat nynější pobočky ve třech lokalitách města. Knihovna vlastní tři a tři čtvrtě milionu svazků a ročně získává dalších padesát tisíc titulů. Vzhledem k nedostatku peněz ale trvale snižuje nákup zahraničních publikací. Ztrátou "výsady povinných výtisků" se v uplynulých letech dostala do složité situace plzeňská Státní vědecká knihovna. Náměstkyně ředitele Ivana Horáková považuje situaci za alarmující: "Stále méně nakupujeme. Je to degradující tendence a knihovna dílem ztrácí svůj smysl. Nemůžeme soustavně provádět knihovní a informační služby, jako je vyhotovování rešerší, anotací a zpracování bibliografií, když nám chybí materie - kniha." Stejně neradostně hovoří o sedmitisícových platech odborníků s desetiletou praxí. "Přehlížení vzdělávání a knihoven povede ke zhloupnutí národa," dodala.

MARTIN REISSNER

 

Mnoho akcí čtenářům připomene a přiblíží v tomto týdnu činnost a význam knihoven

Mladá fronta Dnes

18.10.1999

Autor: leh

Rubrika: Titulní strana

Praha (leh) - Celorepublikovou akci Týden knihoven, která má připomenout jejich význam, neopomenou v týdnu od 18. do 24. října ani knihovníci v hlavním městě. Například dnes od 13 hodin na nádvoří Klementina budou zaměstnanci Národní knihovny a knihkupci levně rozprodávat knihy, mimo jiné encyklopedie a dětskou literaturu. V Městské knihovně na Mariánském náměstí knihovníci ve čtvrtek poprvé spustí počítače se speciálními programy pro nevidomé a slabozraké. Ve stejný den od 15 do 16.30 hodin budou moci čtenáři diskutovat v klubovně s vedením Městské knihovny a Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. "Smyslem odpoledního setkání je dát čtenářům prostor, aby se ptali na to, co je zajímá, vyslechnout jejich podněty, případně stížnosti na naši práci," uvedla Jitka Fišerová z oddělení pro vztahy s veřejností. Do konce října také potrvá v prostorách Národní knihovny výstava Lotyšská kniha věků, která by měla návštěvníkům přiblížit lotyšskou kulturu. Knihovníkům a přátelům knihoven je určen dnešní koncert za dobrovolné vstupné v Zrcadlové kapli v Klementinu od 17 hodin. Kromě těchto dvou knihoven se do akce zapojí i knihovny obvodní. Například pracovníci Obvodní knihovny pro čtvrtý, jedenáctý a dvanáctý obvod pozvali na dnešek od 15.30 hodin do dětského oddělení v Opatovské ulici spisovatelku Ivonu Březinovou a Miss Sympatie 1998 Petru Faltýnovou.

  

Na vlnách Internetu se můžete brouzdat i v knihovně

Karlovarské noviny

18.10.1999

Podtitulek: VZDĚLÁVÁNÍ/ V bývalé čítárně mohou zájemci využít možnosti vstupu do počítačové sítě

Autor: SILVIE RISOVÁ

KARLOVY VARY - Informační úroveň obvyklou v zahraničních knihovnách, kde přístup na Internet je jednou ze standartních informačních služeb, "dobíhá" podle slov mgr. Ireny Leitnerové, vedoucí úseku služeb na území města Karlovy Vary také karlovarská knihovna.

"Díky grantům, které vypisuje ministerstvo kultury, se podařilo knihovně získat finanční částku, za kterou bylo možno pořídit potřebnou techniku a napojení knihovny na Internet. Vlastními prostředky pak knihovna přebudovala interiér čítárny v budově na I.P. Pavlova tak, aby zde bylo možné umístit počítače pro veřejnost s možností přístupu na Internet," vysvětluje mgr. Leitnerová.

Tuto službu mohou tedy návštěvníci využívat vždy v pracovní době čítárny za poplatek jedné koruny za jednu minutu pobytu na Internetu. Informace, které jsou pro ně zajímavé, si mohou odnést domů na disketě, nebo si je nechat vytisknout. "Zájem o tuto službu je nejen mezi Karlovaráky skutečně velký, ale překvapivě nás vyhledávají i cizinci, kteří v našem městě pobývají," doplňuje Irena Leitnerová.

Internet účinně pomáhá při zpracování nových knih. Internetová síť umožňuje přebírat záznamy o knihách zpracované na jiném konci republiky v jiné knihovně. Tyto záznamy lze upravovat a doplňovat o další údaje podle potřeb našich čtenářů. Značně se tak urychlí cesta nové knihy ke čtenáři.

Nové informační služby předznamenává rovněž adresa webovské stránky naší knihovny www.knihovna.kvary.cz a skutečnost, že na této stránce se dozvíte informace o knihovně, chystaných přednáškách či výstavách. Zároveň má každý možnost si prohlížet kompletní katalog knihovny, rezervovat si knihu nebo zajistit stav svého čtenářského konta. Do knihovny pak stačí dojít pro konkrétní knihu, CD nebo časopis, tedy pro to, co jste si předem v klidu vybrali.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 

Knihovny budou neobvyklými akcemi lákat nové čtenáře

ZN Zemské noviny

18.10.1999

Autor: IVANA CIHLÁŘOVÁ

Rubrika: Z domova

Shromážděním knihovníků ze všech koutů republiky i ze zahraničí začíná dnes v poledne na pražském Staroměstském náměstí druhý ročník Týdne knihoven. Do celostátní akce se různým způsobem zapojí i knihovny v Praze a středočeských městech.

Praha- Většina z nich přichystala dny otevřených dveří, literární kvízy a besedy se spisovateli pro děti, bezplatnou registraci nových čtenářů či prominutí penále pro zapomnětlivé. Den české knihy pořádá v úterý a ve středu Státní vědecká knihovna Kladno. V úterý dopoledne se s dětmi v dětských odděleních knihoven sejdou spisovatelka Eva Bernardinová, básník Jiří Žáček a režisérka Věra Plívová- -Šimková, kteří pak odpoledne navštíví i základní školy, které s knihovnou spolupracují. Se středoškoláky pak budou ve středu besedovat spisovatelé Eva Kantůrková, Jiří Cimický a Michal Viewegh. Městská knihovna v Kolíně na středu připravila Den otevřených dveří, kdy zájemcům umožní i vstup do zákulisí. O den později čekají kolínské děti dvě besedy s režisérkou Věrou Plívovou-Šimkovou. Příbramské děti se ve stejný den mohou těšit na setkání se spisovatelkou Martinou Drijverovou v pobočce zdejší Knihovny Jana Drdy. Příbramská knihovna organizuje rovněž literární kvíz pro děti, stejně jako knihovna v Rakovníce, pro dospělé pak připravila celotýdenní anketu zaměřenou na jejich čtenářské zájmy a požadavky. Do Městské lidové knihovny v Českém Brodě si během tohoto týdne mohou přijít všechny děti pohrát s multimediálními počítačovými encyklopediemi. "Máme velký nápor nových dětských čtenářů, od začátku října jich registrujeme už dvacet devět a obvykle to bývá tak deset patnáct dětí měsíčně," pochvaluje si ředitelka knihovny Eva Vedralová.

IVANA CIHLÁŘOVÁ


Název: Čtenáře příští týden čeká amnestie
Zdroj: Olomoucký den
Datum: 16.10.1999
Autor: moť
Rubrika: Kultura
Strana: 06

OLOMOUC (moť) - "Veřejné knihovny v současné době nejsou již jen místem, kde si lze vypůjčit knihy, ale stávají se také moderními informačními institucemi, do nichž láká hlavně mladé čtenáře nejnovější počítačová technika. I díky ní přibližně od roku 1995 počet čtenářů neustále roste," uvedla Marie Mezníková, zástupkyně ředitelky olomoucké Okresní knihovny (OK). O pravdivosti tohoto tvrzení se mohou zájemci přesvědčit také v rámci celostátní akce Týden knihoven, která probíhá od 18. do 24. října.
V pořadí třetí ročník akce propagující činnost knihoven zahájí v pondělí happening knihovníků z celé republiky na Staroměstském náměstí v Praze. Knihovny ve velkých městech i menších obcích celé země potom budou po celý týden pro své klienty připravovat besedy, dny otevřených dveří, naučné programy a soutěže. "Olomoucká knihovna připravila ve všech provozech v průběhu týdne, k němuž se připojíme od 18. do 23. října, například čtenářskou amnestii. V jejím rámci mohou čtenáři vrátit dlouhodobě zapůjčené knihy, periodika a hudebniny bez sankčního poplatku. V našich pobočkách, kde budou probíhat Dny otevřených dveří, bude zájemcům umožněno zapsání do čtenářské databáze bez zaplacení registračního poplatku," dodala Mezníková. Do kooperačního systému olomoucké OK spadá nyní 155 z celkového počtu 172 knihoven v okrese Olomouc.




Knihovníci se sejdou uprostřed Prahy

Mladá fronta Dnes

16.10.1999

Autor: leh

Rubrika: Kultura

Praha (leh) - Pozitivní prezentace knihovnické profese má být smyslem happeningu knihovníků z celé republiky, plánovaném na pondělí ve 12 hodin na pražském Staroměstském náměstí. Knihovníci tímto aktem opět po roce zahájí propagační akci Týden knihoven. Podle nich jsou knihovny nejdemokratičtějším místem: jsou otevřeny pro všechny, kteří chtějí získávat informace a vzdělávat se. Z jejich čtvrtečního jednání v Městské knihovně v Praze vyplynulo, že mnoho z nich se bude držet osvědčených akcí, což znamená dny otevřených dveří, výstavy dokumentů a prací umělců, knihovníků a čtenářů, burzy nebo prodej vyřazených knih, literární soutěže, autorská čtení či popularizaci internetu. Knihovna v Mladé Boleslavi vyhlásila pro starosty měst okresu a přednostu okresního úřadu anketu na téma Vy a čtení. Havlíčkobrodští zase očekávají zájemce od 22. do 23. října na podzimním knižním veletrhu. Městská knihovna v Lysé nad Labem otevře v rámci Týdne knihoven oddělení cizojazyčné literatury s patnácti sty svazky a strakonická Šmidingerova knihovna bude prezentovat televizní lupu pro slabozraké.

 

Městské knihovny pracují s internetem

Deník Jablonecka

16.10.1999

Podtitulek: PROGRAM RISK / Do konce roku budou takřka všechna pracoviště vybavena

Autor: JIŘÍ LANGER

JABLONECKO - V rámci programu Ministerstva kultury ČR Rozvoj informační sítě knihoven (RISK) budou ještě letos dovybaveny téměř všechny městské knihovny Jablonecka internetem. Od září již pracují nové počítače s internetovou licencí v Ž. Brodě a Tanvaldě, do konce roku zahájí provoz v Desné a ve Smržovce.

"Vloni získala internet jablonecká a rychnovská knihovna. Letos jsme zažádali podruhé a vyšlo to. Zatím jede internet od počátku září ve zkušebním provozu, který pro veřejnost provozujeme podle podmínek obdrženého grantu do konce roku zdarma. Chodí k nám hlavně studenti," potvrdila fungování internetu vedoucí Městské knihovny v Brodě Dana Hudíková.

Takřka stejnou dobu již pracuje internet i v Tanvaldě."Zdarma bude internet k dispozici veřejnosti do konce listopadu, protože už jsme takřka vyčerpali téměř vše ze 180 tisíc přidělených ministerstvem kultury. I tady počítáme s využíváním internetu především mládeží," uvedla ředitelka Městské knihovny v Tanvaldě Anna Lišková, tam internet zapojili před čtrnácti dny.

Smržovská městská knihovna získala dotaci 70 tisíc Kč na počítač. "S uvedením internetu do provozu i pro veřejnost počítáme od začátku r. 2000," informovala vedoucí smržovské knihovny Jitka Nosková.

Rok mají internet v Městské knihovně v Rychnově u Jablonce. I tam ho využívají zejména středoškoláci. "Menším dětem ho nepůjčujeme, protože většinou internet neovládají a pouze zkoušejí. Navíc na počítači vedu veškerou agendu knihovny, a když je internet v provozu, nelze na přístroji pracovat. Bude potřeba ještě jeden počítač," uvedla ze zkušenosti vedoucí Městské knihovny v Rychnově Renata Chloubová, která účtuje čtvrthodinu práce na internetu částkou 15 Kč.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 


Knihovna připravila program na celý týden

Mladá fronta Dnes

15.10.1999

Autor: ato

Rubrika: Kultura

Kladno (ato) - Mezi knihovnami, které na příští týden připravily program k již třetímu ročníku celorepublikové akce s názvem Týden knihoven, se objevuje i Státní vědecká knihovna Kladno. Hlavním cílem týdenního programu bude popularizace knihoven a přesvědčení potenciálních návštěvníků, že současná knihovna již není místem, které čtenářům jen zprostředkovává styk s literaturou, ale stává se i moderní informační institucí. V průběhu celého týdne knihovna nabízí bezplatnou registraci a pro neplatiče upomínek připravila amnestii. "V rámci úterního programu, který se jmenuje Den české knihy, navštíví dětská oddělení knihovny Jiří Žáček, Věra Plívová Šimková a Eva Bernardinová. Poté pobesedují s dětmi v základních školách," řekla Ladislava Cukrová, která v knihovně zajišťuje styk s veřejností. Ve středu představí knihovna své služby v rámci Dne otevřených dveří a odpoledne vyhlásí výsledky 3. ročníku literární soutěže Nepište do šuplíku. Po slavnostním vyhlášení nejlepších děl, která budou vydána ve sborníku, budou talentovaní autoři besedovat s Evou Kantůrkovou, Janem Cimickým a Michalem Vieweghem. O popularizaci knihovny mezi tělesně postiženými se pracovníci knihovny pokusí ve čtvrtek 22. října, kdy zavítají do Mety. "Chtěli bychom tamní obyvatele blíže seznámit s poskytovanými službami," uvedla Ladislava Cukrová s tím, že bezbariérový přístup jim v současné době umožňují půjčovny na Sítné a v kladenském zámku. Tam bude v pátek oficiálně zahájen provoz internetu. "Internet tak bude pro čtenáře připraven i mimo hlavní budovy a jeho služby mohou využívat především handicapovaní návštěvníci," řekla Ladislava Cukrová. Na Týden knihoven připravila Státní vědecká knihovna Kladna i amnestii pro čtenáře, kteří nevrátili včas knihy a dluží knihovně za upomínky. "Amnestii letos organizujeme poprvé, rozhodně ji nechceme dělat každoročně, protože lidé by si na ni mohli zvyknout a knihy by nevraceli. Z naší strany je to především pokus, jak získat zpět alespoň některé knihy, které nám už čtenáři dlouho nevracejí," uvedla Ladislava Cukrová. Novým čtenářům pak knihovna nabízí možnost bezplatné registrace, díky níž mohou ušetřit sto korun. Knihovní fond Státní vědecké knihovny Kladno k poslednímu červnu letošního roku registroval 550 275 dokumentů. Ve studiu čtenářům nabízí 1450 časopisů, z nichž 50 je zahraničních.

 

Knihovníci přejí seniorům i dětem a odpouští pokuty

Listy Pelhřimovska

15.10.1999

Podtitulek: KNIHOVNY ČTENÁŘŮM / Období od 18. do 22. října je vyhlášeno Týdnem knihoven. Zeptali jsme se v knihovnách v okrese na program těchto dnů a na to, co pro návštěvníky připravili.

Autor: PETR PŘIBYL

Pelhřimov

V pondělí 18. října se pracovníci knihovny zúčastní happeningu knihovníků z celé republiky na Staroměstském náměstí v Praze, v úterý setkání profesionálních pracovníků knihoven okresu v Městské knihovně v Kamenici nad Lipou.

Ve středu začne v 9 hodin beseda pro děti se spisovatelkou Věrou Řeháčkovou. Tento den je Dnem internetu, proto bude ve 13 hodin slavnostně otevřena internetová studovna. Na čtvrtek je naplánovaná beseda pro seniory - Zdravá strava očima dborníka s MUDr. Karlem Kallou.

Pátek bude ve znamení Dne otevřených dveří. V knihovně se budou rozdávat tašky s logem knihovny, budou odměněni tři nejlepší čtenáři dětského i dospělého oddělení, zapomnětlivým čtenářům budou prominuty poplatky za upomínky a senioři obdrží čtenářský průkaz na rok zdarma. Bude také vyhodnocena dětská podzimní soutěž.

Kamenice nad Lipou

Pondělí bude Dnem otevřených dveří na dětském oddělení, na oddělení pro dospělé bude Den otevřených dveří ve středu. Čtenáři, kteří se v tyto dny přihlásí do knihovny, nebudou platit čtenářský poplatek a v celém týdnu bude platit čtenářská amnestie (prominutí poplatků z prodlení u výpůjček). V pondělí pojedou kameničtí knihovníci na happening do Prahy, v úterý se zúčastní setkání profesionálních pracovníků knihoven.

Ve středu v 11 hodin se uskuteční beseda spisovatelky Věry Řeháčkové pro školu, odpoledne od 13 do 15 hodin bude Věra Řeháčková nabízet a podepisovat své knihy na oddělení knihovny pro dospělé.

Humpolec

V pondělí se pracovníci knihovny zúčastní happeningu na Staroměstském náměstí, v úterý setkání profesionálních pracovníků knihoven okresu v Městské knihovně v Kamenici nad Lipou.

Ve středu se koná Malovaný průchod - akce pro mladé výtvarníky ze Základní umělecké školy Humpolec a první Kinder burza pro malé čtenáře v dětském oddělení.

Ve čtvrtek se od 19 hodin v rámci Literárního setkání uskuteční beseda s humpoleckým rodákem, cestovatelem Jiřím Fišarem v pobočce muzea na Dolním náměstí. V pátek je Internetový den a zájemci budou moci v knihovně surfovat po internetu zdarma.

Po celý týden budou zdarma vydávány nové čtenářské průkazy a bude platit čtenářská amnestie.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 

Knihovny mají z čeho půjčovat

Deník Jablonecka

15.10.1999

Podtitulek: ČTENÁŘI / Městské rozpočty na nové přírůstky pamatují

Autor: JIŘÍ LANGER

JABLONECKO - Celkem 372 čtenářů registruje Městské knihovna v Desné, která sídlí v Riedlově vile, z toho je 172 dětí. "Počet zůstává zhruba na stejné úrovni. Máme asi 10 tisíc svazků a každoročně nakupujeme dalších asi 300 knih," uvedla vedoucí knihovny Irena Šulcová. V Tanvaldě letos přibylo do fondu knih asi 600 svazků v hodnotě 130 000 Kč. "Bohužel, každým rokem je jich méně, neboť ceny knih závratně stoupají až na desateronásobek. Díky podpoře radnice však zatím nestrádáme," řekla vedoucí knihovny Anna Lišková. V Rychnově pravidelně dochází do knihovny 320 čtenářů, z nichž je asi 100 dětí. "Mají k dispozici 10 tisíc knih. Letos jsme nakoupili nové za 70 tisíc korun," informovala vedoucí knihovny Renata Chloubová. Jen dva dny v týdnu, v úterý a ve čtvrtek, si mohou čtenáři půjčit knihy v Městské knihovně ve Smržovce, kterou vede Jitka Nosková. "Dvě stovky čtenářů převážně z řad školáků a také důchodců žijících v nedalekém penzionu mají k dispozici 9 tisíc výtisků. Z toho 150 jsme jich koupili letos. Velký zájem je například o román z lékařského prostředí Omega od Patricka Lynche," řekla Nosková. V Železném Brodě půjčují 20 tisíc knih šesti stovkám pravidelných návštěvníků, z toho je 200 dětí. Letos počítají s přírůstkem cca 750 svazků. "Nejvíce se půjčují romány pro ženy, například Orinoke k přechodům od rakouské autorky Zuzany Kubelkové nebo Povídky o ženách a sexu Michala Veiwegha. Zájem je také o Dobové fotografie Jablonce Jana Strnada," doplnila vedoucí knihovny Dana Hudíková.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 

Nová internetová studovna v domažlické knihovně

Domažlický deník

15.10.1999

Podtitulek: SLUŽBA/ Za jednu minutu v internetové síti zaplatí zájemci jednu korunu

Autor: ALENA FOISTOVÁ

DOMAŽLICE - Novou internetovou studovnu, kterou může využívat široká veřejnost, otevřeli včera v Městské knihovně Boženy Němcové v Domažlicích.

Jak ve svém krátkém úvodním slově při slavnostním otevření studovny uvedla ředitelka knihovny mgr. Jana Čechová, zpřístupněním internetu se budou moci lidé sebevzdělávat a informovat se v nejrůznějších oblastech našeho života jako je například ekonomika, finance, obchod, státní a veřejná zpráva, ale i kultura, školství, cestování a podobně. "Jsme velice vděčni za to, že nám město Domažlice umožnilo získání grantu ministerstva kultury pro vybudování této internetové studovny," řekla Jana Čechová.

Mezi přítomnými hosty byl i starosta Domažlic Jan Látka, který mimo jiné řekl: "Podíl města na celé této akci je však jen pouhým zlomkem a především bych chtěl vyzdvihnout úsilí paní ředitelky a všech pracovnic knihovny, které se o realizaci projektu zasloužily nejvíce."

Dále jsme se dozvěděli, že zájemci budou moci využívat internetovou studovnu na základě předložení občanského průkazu, děti do patnácti let musí přijít s rodiči. Za jednu minutu "surfování" v internetové síti zaplatí občan jednu korunu, za vytisknutí černobílé stránky tři koruny a za barevnou pět korun. Je možné nahrát si potřebné informace na disketu, kterou knihovna poskytne za dvacet dva korun.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 


Račte do knihovny a vše vám bude odpuštěno!

Listy Písecka

14.10.1999

Podtitulek: PŘÍLEŽITOST PRO VÁS / Již potřetí byla vyhlášena celostátní akce 'Týden knihoven'.

Autor: LUCIA KOVÁČOVÁ

Písek - Ve dnech 18. - 22. října budeme moci opět navštívit okresní knihovnu z mimořádných důvodů. V tomto týdnu budou všichni pracovníci knihovny maximálně vstřícní, a to i k těm, kteří mají resty.

Po celou dobu bude v prvním poschodí budovy instalována výstava fotografií Jaroslava Hübla a v oddělení pro dospělé bude tradiční knižní bazar.

"V pondělí se žáci základních škol mohou zúčastnit dětského literárního kvízu o knižní ceny, který bude rozdělen do dvou kategorií. Starší čtenáře jistě zaujme beseda se spisovatelkou Ilonou Borskou, která se koná v klubovně od 16 hodin," řekla pro náš deník PhDr. Hana Týcová z okresní knihovny.

Nejzajímavější bude pro čtenáře všech věkových kategorií bezpochyby středa 20. října, kdy se mohou noví zájemci bezplatně zaregistrovat a již přihlášení mají možnost své dluhy "smazat".

V tento den se konají dvě přednášky se spisovatelkou pro děti Martinou Drijverovou. První začne v 9 hodin, druhá pak v 10.45. Zájemci o "surfování" na internetu jistě přivítají možnost strávit u počítače celých 60 minut zcela zdarma.

Ve čtvrtek je na programu setkání knihovníků z celého okresu. Hostem tohoto přátelského posezení bude PhDr. Jiří Prášek a poslechnout si ho můžete v klubovně od 9 hodin.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]

 


Knihovna nezapomíná ani na seniory

Hanácký a středomoravský den

12.10.1999

Autor: ouj

Rubrika: Region

PROSTĚJOV (ouj) - V nabídce letošních akcí určených výhradně seniorům nezůstává pozadu ani prostějovská městská knihovna. V rámci Týdne knihoven připravila pro dříve narozené speciální seminář, zaměřený na využití moderních informačních technologií. "Zájem seniorů dozvědět se co nejvíce o počítačích či internetu neustále roste. Během roku však není možné jejich požadavkům vyhovět v takové míře, jakou by si zasluhovala, a proto chceme svůj dluh vyrovnat," uvedl ředitel knihovny Miloš Kvapil. Jak dodal, v Týdnu knihoven mohou zkušení uživatelé internetu brouzdat sítí zdarma. Snahou knihovny je také uspokojení potřeb dospívajících čtenářů. Knihovnické veřejnosti je určen dvoudenní seminář se zaměřením právě na tuto, dle ředitele nevyhraněnou, kritickou a křehkou věkovou skupinu. "Cílem akce je vytvořit tradici pravidelných setkání knihovníků, kteří se zajímají o rozsáhlou a nepřehlednou oblast služeb nejen pro dospělou, ale i dospívající populaci. V případě kladné odezvy se bude seminář konat každý rok," plánuje Kvapil. Prostějovská knihovna přispívá k informovanosti mládeže také prostřednictvím spolupráce se školami. "Po otevření pobočky na reálném gymnáziu se zdařila další forma kooperace. Základní škole v Melantrichově ulici jsme na delší dobu zapůjčili větší soubor knih, do nichž se žáci mohou začíst v klidném zákoutí budovy," dodává ředitel.

 


CESTA ČASEM PROJDE KUŘIMÍ

Informační servis INA

11.10.1999

Autor: INA - ZLO

KUŘIM (okres Brno-venkov) - Společnost Multimedia Art nabídla městu Kuřimi účast v projektu "Cesta časem", který Městská rada schválila. Projekt předpokládá prezentaci měst tak, jak vypadala před sto lety a srovnání se současností. Účast města předpokládá poskytnutí tří fotografií města s datem do roku 1900, informací o dnešním městě a uhrazení účastnického poplatku. Projekt vzniká ve spolupráci s Národním mezeem a Národní knihovnou v Praze. INA - ZLO

back.GIF (463 bytes)