logo-tk2.jpg (5404 bytes)

Týden knihoven - výběr z ohlasů v tisku

Název: Němci liberecké knihovně
Zdroj: Právo
Datum: 22.10.1999
Autor: li
Rubrika: Severní Čechy
Strana: 12

LIBEREC (li) - Přes tři stovky odborných knih za více než 11 tisíc marek obdržela v těchto dnech z Německa jako dar liberecká Státní vědecká knihovna. Dvaadvacet německých nakladatelů se totiž rozhodlo pomoci knihovně v její těžké situaci, kdy kvůli nedostatku peněz nemůže řadu měsíců nakupovat nové tituly. "K daru nakladatele vyzval šéf saského Státního pracoviště pro veřejné knihovny Cristian Leutemann. Jde především o odbornou literaturu, jsou tam i dokumenty o koncentračním táboře Osvětim, knihy o dějinách Židů, ale také dětská literatura a beletrie," řekla Právu ředitelka liberecké knihovny Věra Vohlídalová s tím, že knihovnice chtějí publikace nabídnout co nejrychleji především čtenářům. V poslední době je to už druhý hodnotný dar, jenž knihovna dostala z Německa. Před několika dny, jak již Právo informovalo, přivezl do Liberce v rámci Česko- německých kulturních dnů asi 300 knih se sudetoněmeckou tématikou ze své soukromé sbírky také předseda Krajanského sdružení Oscar Böse.




Název: Knihovna patřila včera seniorům
Zdroj: Domažlický deník
Datum:
Podtitulek: TÉMA TÝDNE/ Důchodci se seznámili s moderním vybavením domažlického knižního stánku
Autor: PETRA ODVODYOVÁ
Strana: 16

DOMAŽLICE - Na nezájem z řad veřejnosti si domažlická Městská knihovna B. Němcové v Týdnu knihoven nemůže rozhodně stěžovat. Od rána do večera je zaplavována davy dětských exkurzí, na volné burze knih (zdarma) u vchodu je stále plno.
Ve středu večer se v knihovně konalo divadelní představení jednoho herce Mezi dvojím zasyčením kosy aneb Druhé vyprávění z knihy Zdeňka Šmída Strašidla a krásné panny. Osobitým zpracováním se divákům představila Hana Franková z divadla Dagmar z Karlových Varů.
Včera patřila knihovna seniorům. "Někteří důchodci budou chodit individuálně, najednou jich více přišlo po druhé hodině odpoledne," informovala nás ředitelka knihovny mgr. Jana Čechová. Jak ředitelka ještě před návštěvou seniorů uvedla, chtěli by některého důchodce posadit k internetu. "Oni se toho většinou bojí, ale my jim chceme ukázat, že na tom není nic složitého," směje se J. Čechová.
O novou internetovou studovnu je v knihovně obrovský zájem. Tento týden navíc provozovala internet pro zájemce zdarma. "Museli jsme i zkracovat některým návštěvníkům čas na internetu, aby se dostalo na všechny," říká o internetové mánii ředitelka.
Seniorům zaměstnanci udělali přednášku o knihovně od jejího vzniku až po současnost. Dále se návštěvníci seznámili s databázemi knih a dalším moderním zařízením usnadňující orientaci při výběru knih.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]


Název: TÝDEN KNIHOVEN
Zdroj: Českokrumlovské listy
Datum: 22.10.1999
Strana: 14

AMNESTIE pro čtenářské hříšníky se závěrem Týdne knihoven blíží ke konci.

V ČESKOKRUMLOVSKÉ městské knihovně dnes naposledy usednou malí čtenáři zdarma od 16 do 18 h k dětským www stránkám a dospělí návštěvníci studovny k Internetu od 13 do 18 h.

V EVROPSKÉM informačním centru JU v českokrumlovské prelatuře je možno ještě nahlédnout do knihovny EU, Rady Evropy a UNESCO a do multimediální knihovny, od 12 do 17 h zdarma surfovat v Internetu.

V KAPLICKÉ městské knihovně si mohou návštěvníci zasoutěžit ve skládačkách fotografií a v dospělém oddělení je i zde možno bezplatně využít Internet.

VYŠEBRODSKÁ městská knihovna také nabízí Internet bezplatně a děti soutěží o nejhezčí knižní záložku.

VE VELEŠÍNĚ se dnes ve 20 h sejdou posluchači v městské knihovně s K. Dirbákem a P. Zemanem na večeru nazvaném Detoxikační poetika.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]



Název: Udělali jste si během Týdne knihoven čas na čtení?
Zdroj: Českobudějovické listy
Datum: 22.10.1999
Podtitulek: SLUŽBY / Fond Státní vědecké knihovny zahrnuje takřka jeden a půl miliónu knihovních jednotek - od vzácných rukopisů až po multimediální CD-ROM.
Strana: 15

Fond Státní vědecké knihovny zahrnuje takřka 1,5 miliónu knihovních jednotek od vzácných rukopisů až po multimediální CD-ROM. V roce 1998 využívalo knihovnu 17 700 čtenářů, počet návštěvníků překročil čtvrt miliónu, bylo uskutečněno přes 920 000 výpůjček.
Studijní útvar SVK na Lidické třídě poskytuje komplexní knihovnické služby všem zájemcům o odborné informace. Kromě půjčovny (skladba knižního fondu je zaměřena především na naučnou literaturu) je možné využívat studovnu periodik a hudební oddělení. Podrobné informace o současnosti i minulosti jižních Čech a Šumavy lze získat v regionálním oddělení. Všeobecná studovna nabízí zájemcům velký výběr odborných publikací z nejrůznějších oborů. V prostorách knihovny se konají různé výstavy, jsou pořádány přednášky, besedy a kursy.
V nově otevřené Knihovně pro město v Eggertově vile Na sadech, ve které byl po rekonstrukci zahájen provoz 9. září, SVK nabízí výpůjční a informační služby v oddělení pro dospělé a v oddělení pro děti. Čtenáři zde najdou především krásnou a populárně naučnou literaturu.
V okrajových částech města a na sídlištích mohou čtenáři využívat pobočky v Suchém Vrbném, Rožnově, Čtyřech Dvorech, na Vltavě, Mladém a Nemanicích.
Knihovna spravuje rovněž bývalý cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně, kde jsou soustředěny historické fondy knihovny. Každý návštěvník může od dubna do října absolvovat prohlídku areálu kláštera a výstavu Písemnictví v jižních Čechách. Klášter je častým dějištěm divadelních představení, koncertů a výstav.
V budově na Lidické třídě a Na sadech mají čtenáři přístup k Internetu (celkem na 16 počítačích), mohou pracovat s databázemi a multimediálními programy. Pro zájemce je pořádáno každý měsíc školení pro práci s Internetem.
V Knihovně pro město Na sadech byl již zaveden automatizovaný výpůjční systém, na Lidické třídě je jeho spuštění intenzívně připravováno. Velká část knihovního fondu SVK je přístupná v elektronickém katalogu, který je k dispozici jak v prostorách knihovny, tak i přes Internet (www.cbvk.cz).
Z akcí konaných v tomto roce bychom chtěli připomenout semináře a kursy věnované Internetu, které byly pořádány ve spolupráci s Okresním úřadem Č. Budějovice pro pracovníky obecních úřadů a místních lidových knihoven okresu.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]


Název: Výsledky ankety jasně potvrdily Internet
Zdroj: Listy Pelhřimovska
Datum: 22.10.1999
Podtitulek: ZDROJ INFORMACÍ / V Městské knihovně v Pelhřimově byla uvedena do provozu internetová síť. Finančně její zřízení podpořily ministerstvo kultury a městský úřad.
Autor: MARIE STEINHAUSEROVÁ
Strana: 13

Loni v listopadu uspořádala Městská knihovna v Pelhřimově mezi svými čtenáři anketu, zda by měla usilovat o vybavení Internetem. Ze sta anketních lístků se jich 97 vrátilo vyplněných. Z tohoto počtu potvrdilo 89 čtenářů, že Internet je pro jejich práci přínosem a v 87 respondentů si přálo mít ho v městské knihovně, řekla nám vedoucí Hana Roubíčková.
Přání čtenářů i pracovníků knihovny se ve středu stalo skutečností. Za přítomnosti starosty města Miroslava Březiny, ředitele školského úřadu Petra Kesla a ředitele kulturního střediska Františka Vrátného byla uvedena internetová síť do provozu. K významu Internetu Hana Roubíčková uvedla: Knihovna se stala klíčovým místem pro přístup občanům k informacím a znalostem svými tištěnými a elektronickými dokumenty. Připojením na celosvětovou síť Internet tak rozšíří své možnosti poskytnout uživatelům další cenné, aktuální a jinou formou nedostupné informace. Služba Internetu poskytuje využití nesmírného informačního potenciálu ze všech lidských činností, které může knihovna nabídnout. Knihovník je schopen poradit a pomoci užívat Internet jako zdroj informací - jak se dá na jeho stránkách hledat, které vyhledávací nástroje jsou nejvhodnější, ale také, jaké druhy tu lze najít a co zde naopak najít nelze. Dalším důvodem pro zavedení Internetu právě v knihovně je to, že možnost přístupu k takovým informacím mají všichni uživatelé bez jakéhokoliv rozdílu.
Za to, že mohla být nová služba pelhřimovské knihovny zahájena, poděkovala vedoucí Ministerstvu kultury České republiky, které svou grantovou politikou podporuje rozvoj informační sítě veřejných knihoven: Projekt, který jsme podali, byl vyhodnocen a na zřízení Internetu jsme dostali 180 000 Kč. Díky podpoře městského úřadu jsme mohli přidat z našeho rozpočtu další finanční prostředky. Dík patří i třeboňské firmě Kopretina, která se stala naším poskytovatelem. V šibeničním termínu a za nepříznivých povětrnostních podmínek dokázala, že můžeme spustit celou síť právě v době, kdy se koná Týden knihoven.
Zbývá jen dodat informaci pro čtenáře i ostatní zájemce o informační síť. Za jednu hodinu zaplatí držitelé čtenářského průkazu 40 Kč (za patnáct minut je to 10 Kč), ten, kdo průkaz nevlastní, zaplatí za hodinu užívání Internetu 60 Kč. Tisk černobílé stránky přijde všechny zájemce na tři koruny, za barevnou zaplatí deset korun.

[V L T A V A + P N P R E S S + L A B E]



back.GIF (463 bytes)