Analytická laboratoř a výzkum chemie konzervování
a restaurátorských metod

Nezbytnou součástí restaurátorských a konzervátorských činností jsou vstupní analýzy stavu poškozených knih jako je třeba určování hodnot pH kyselosti papíru, teploty smrštění kolagenových vláken usní a mikroskopická pozorování doplněná o materiálové analýzy.

Velkou roli hraje výzkumná laboratoř při vývoji a ověřování nových konzervátorských a restaurátorských metod a testování různých materiálů.

Ve zkušebně jsou umístěny přístroje testující fyzikálně-mechanické vlastnosti materiálů - univerzální zkušební stroj UTS pro testování tahových vlastností papíru, kolagenních materiálů a textilu, zkušební přístroj podle Schoppera ke stanovení odolnosti v přehýbání papíru.

Zkušební stroj UTS

Přístroj podle Schoppera

Polarizační mikroskop BX60 a stereomikroskop SZX9 umožňují podrobně studovat povrch knižních materiálů a odhalovat skryté defekty. S jejich pomocí lze v mnoha případech provádět i materiálové analýzy. Na topném stolku připojeném k polarizačnímu mikroskopu se stanovuje teplota smrštění kolagenních materiálů charakterizující jejich degradaci.

Stereomikroskop SZX9.

Polarizační mikroskop BX60.

Spektrofotometr Minolta CM-508d se užívá k měření barevných změn. pHmetry, z nichž nejnovější je WTW inoLab level 2, umožňují měřit pH povrchu dotykovou elektrodou i pH výluhu.

Důležitou součástí ověřování konzervátorských a restaurátorských metod a prostředků je urychlené stárnutí, kdy se volbou extrémních parametrů prostředí simuluje přirozená degradace materiálu. V našich laboratořích se k urychlenému stárnutí používají klimatizační komory Feutron F 3521/51 a KBF 240, ve kterých lze nastavit požadovanou teplotu a relativní vlhkost prostředí, a vakuová sušárna SPT 200.


Objektivní testování konzervátorských a restaurátorských materiálů a metod

Objektivní testování konzervátorských a restaurátorských materiálů, nestárnutých i uměle zestárlých, se provádí měřením jejich chemických, fyzikálně-mechanických a fyzikálních vlastností.

Stanovujeme:
- pH povrchu materiálu a pH výluhu

- rozměrové změny
- změny barevnosti
- pevnost v tahu a tažnost
- odolnost v přehýbání
- teplotu smrštění kolagenních materiálů
- křivku sorpce a desorpce vlhkosti
- obsah těkavých látek
- přítomnost rostlinných taninů - mikrochemicky

Barevné vrstvy, psací materiály

K nejvíce ohroženým částem rukopisného svazku patří barevné vrstvy iluminací a tradiční psací materiály. Mapování nejrůznějších projevů degradace iluminací a inkoustů pomocí vizuálního a mikroskopického průzkumu přispívá k porozumění jevů, které ovlivnily jejich dnešní fyzický stav. Tato diagnostika stavu nás zároveň upozorní na potenciální nebezpečí pro barevné vrstvy do budoucnosti. Ke zhoršení stavu barevných vrstev dochází nejen přirozeným stárnutím, ale mnohem rychleji při změnách klimatických podmínek (výstavy apod.). Na našem pracovišti mohla být díky dobrému mikroskopickému vybavení zavedena metoda identifikace historických a novodobých pigmentů. S využitím polarizačního mikroskopu a mikrofotografického zařízení vznikl “atlas pigmentů”. V našich laboratořích lze analyzovat mnoho barevných pigmentů i psacích materiálů jednak přímým pozorováním nebo  využitím mikrochemických reakcí na nepatrném množství vzorku. Složitější instrumentální analýzy provádíme ve spolupráci s externími odborníky Tyto analýzy jsou svou podstatou nedestruktivními metodami vůči zkoumanému materiálu. Kniha, která je vlastně vzácným historickým objektem, tak může být podrobně zdokumentována. Znalost složení barevných vrstev je zároveň důležitou informací pro následné restaurátorské zásahy nebo pro výběr vhodné techniky fixace poškozených míst.

Krakely na červené iniciále, které lze pozorovat při šedesátinásobném zvětšení.

Historický pigment měděnka ovlivněn působením vody, zvětšeno 400x.

Velký vliv na typologii poškození má samozřejmě způsob provedení původních barevných vrstev a použité technologie. Studium knižní výzdoby a historických receptur je proto nedílnou součástí naší práce. Na XI. Semináři restaurátorů a historiků byla například prezentována “Technika zlacení středověkých rukopisů”.


Historie restaurátorského oddělení || Přístup k restaurování a konzervaci písemných památek ||
Hlavní typy restaurátorských zásahů || Ukázky restaurovaných děl || Vybavení ateliérových místností a laboratoří ||
 Analytická laboratoř a výzkum chemie konzervování a restaurátorských metod || Konzervátorské průzkumy stavu fondů
a ochranné obaly || Problematika zpřístupnění a vystavení originálů písemných památek ||
 Výzkumné projekty || Vzdělávání restaurátorů a spolupráce s dalšími institucemi