Hlavní stránka NK 1/2003 Bulletinplus

Elektronické encyklopedie přístupné
v akademických institucích a knihovnách

Bezplatný přístup ke kompletnímu souboru elektronických encyklopedií a slovníků z pro-dukce vydavatelství Oxford University Press – Oxford Reference Online – získaly do konce roku 2003 všechny veřejné a státní vysoké školy, Akademie věd ČR, ústřední odborné a krajské knihovny.
Tento unikátní referenční informační zdroj, který pokrývá dvacet společenských, huma-nitních a přírodních věd a medicínu, obsahuje více než dva milióny hesel z celkového počtu 101 referenčních děl (další postupně přibývají). Práce s Oxford Reference Online je velice snadná a intuitivní – uživatel může jednak prohlížet jednotlivé tituly, jednak vyhledávat v režimu pro začátečníky (Quick Search) či pro pokročilé (Advanced Search). Vyhledávání lze omezit na vybrané tematické oblasti nebo na konkrétní tituly.
Přístup do Oxford Reference Online je zajištěn na základě automatické kontroly IP adres (není tedy třeba individuálního hesla) na:

http://www.oxfordreference.com

Nákup Oxford Reference Online je financován z grantového programu MŠMT ČR “Infor-mační zdroje pro výzkum a vývoj” v rámci národní licence na online služby ProQuest 5000/PCI Web (projekt Univerzity Karlovy LI002043). Dodavatelem je společnost Alber-tina icome Praha, která poskytuje účastnickým institucím technický a administrativní servis.
Druhou databází, kterou může Národní kni-hovna ČR využívat, je on line verze Ulrich's International Periodicals Directory na
www. ulrichs  web.com, která obsahuje asi 250 tisíc odborných záznamů existujících i zaniklých seriálových publikací různého typu (včetně elektronických).
Na rozdíl od verze na CD ROM (Ulrich's On Disc) jsou k dispozici odkazy na obsah seriálu, abstrakt článků či jejich plné texty, případně na služby poskytující dodávání primárních dokumentů (DDS), e–mailové adresy editorů či vydavatelů. Systém navíc podporuje tech-nologii SFX. Aktualizace dat probíhá jednou týdně (Ulrich's On Disc čtyřikrát ročně).

PhDr. Filip Vojtášek


Elektronická knihovna časopisů (EZB)
v Národní knihovně ČR

Mgr. Petra Pěnkavová
Národní knihovna ČR
Oddělení periodik

Začátkem letošního roku se Národní knihovna ČR připojila k projektu univerzitní knihovny v Regensburgu, Elektronische Zeitschriften-bibliothek (EZB), tj. Elektronická knihovna časopisů. Díky této službě se uživatelé dostanou z jednoho místa ke všem odborným elektronickým plnotextovým časopisům, které má NK ČR přístupné, nebo které jsou k dispozici volně na internetu. EZB funguje v německém a anglickém rozhraní.

Obr. 1 - ZDE
Vstupní obrazovka anglického rozhraní EZB pro Národní knihovnu ČR.

Historie EZB

Vznik EZB je datován rokem 1997 a u jeho zrodu stála již zmíněná Univerzitní knihovna v německém Regensburgu. EZB je výsledkem projektu na zpřístupnění elektronických časopisů v  prostředí internetu, který financuje Německá výzkumná společnost (Deutsche Forschungsgemeinschaft – DFG).
Projekt je určen nejen pro vysokoškolské knihovny z německy mluvících zemí, otevřen je i zájemcům z dalších odborných knihoven v celé Evropě. V současné době se na něm účastní zhruba 200 institucí. V České republice je to kromě Národní knihovny ČR také Knihovna Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v  Praze, která vstoupila do projektu již v polovině roku 2002.

Obsah EZB

V EZB jsou obsaženy odkazy na odborné časopisy, které mají dostupné plné texty v prostředí internetu. Plnotextové verze časopisů zpřístupňují jednak vydavatelé, ale také tzv. agregátoři, kteří shromažďují v databázích tituly od různých vydavatelů. Jde o služby placené. NK ČR má v současné době díky různým grantovým programům přístup-nou řadu těchto elektronických informačních zdrojů: databáze vydavatelství (Elsevier, Springer), agregované plnotextové databáze (EBSCO, ProQuest, PCI FT, Literature Online) a také elektronické verze tištěných časopisů (EJS).
Prostřednictvím těchto databází je v NK ČR dostupných více než 11. 000 časopisů, z nichž jsou některé duplicitně obsaženy v několika databázích najednou. Celkem je do EZB zahrnuto více než 13. 000 titulů. Uvedena je i řada odborných časopisů volně dostupných na internetu.
Dostupnost titulů je označena v záznamech symboly semaforu:

zelená barva signalizuje volně dostupný časopis v prostředí internetu

žlutá barva označuje časo-pisy dostupné prostřednic-tvím již zmíněných databází; u tohoto symbolu je také přidaný soubor “readme” s odkazem na informace o dané databázi a jejím zpřístupnění na stránkách domovské knihovny

červená barva se objevuje u titulů v databázích, které nemá daná knihovna pří-stupné; u těchto časopisů se lze ale často dostat alespoň do úrovně rejstříků či abstraktů.

V seznamu časopisů je název každého titulu odkazem na jeho plný text (u “zelených” a “žlutých” titulů), případně na jeho jinou webovou prezentaci (“červené” tituly).
Pod ikonku se skrývá podrobnější záznam časopisu, ve kterém je uveden nejen vydavatel, ale především ročníky, pro které je dostupný plný text, jeho formát či způsob přístupu k němu.

Obr. 2 - ZDE
Obrazovka pro nastavení seznamů časopisů.

Uživatel může EZB prohledávat různými způsoby. Jednak může prohlížet tematické a abecední seznamy časopisů, a to i s dalším upřesněním dostupnosti titulů. Tyto volby lze nastavit přes odkaz Preferences/ Einstellung. Zde je jednak možnost výběru knihovny, jejíž konto v EZB si chce uživatel prohlížet, ale především volba typů časopisů, které si může nechat seřadit podle tématu či podle názvu.

Lze také hledat konkrétní název časopisu pomocí funkce Quick Search, v okénku Journal title, kam lze vepsat libovolné slovo z názvu. Pro náročnější uživatele se nabízí podrobnější vyhledávání v sekci Journals pod odkazem Search.

Obr. 3 - ZDE
Podrobnější formulář pro vyhledávání "Search".

Samozřejmě uživatelé NK ČR mají možnost prohlížet si i konta jiných knihoven, ale je to pro ně pouze informativní pohled na to, jaké elektronické časopisy jsou dostupné v jiné knihovně. Dostanou se však pouze do plných textů časopisů, které jsou bezplatné, nebo které má NK ČR licencované.

Zdroje zahrnuté do EZB

Prostřednictvím EZB lze z jednoho místa prohledávat časopisy z osmi zdrojů různé povahy. Z agregovaných databází má NK ČR přístupné databáze EBSCO a ProQuest. Záznamy odkazující na časopisy v těchto databázích mají už v názvu označení via EBSCOHost, resp. via ProQuest. Obdobným případem je i databáze PCI Full Text (v názvu uvedeno via PCI FT); zde je více než 200 společenskovědních titulů v plnotextové podobě od počátku svého vydávání zhruba do roku 1990, resp. 1995.
Databáze EBSCO obsahuje více než 5. 000 časopisů z oblasti společenských a přírodních věd s různou retrospektivou, která výběrově sahá až k  počátkům daného časopisu. V data-bázích ProQuest je v  plném textu dostupných okolo 4. 000 periodik s obdobným tematickým zaměřením, a proto se v EZB objevují některé tituly duplicitně. Novější ročníky titulů z PCI FT jsou obsaženy v ProQuestu. EBSCO a ProQuest jsou přístupné v ČR v národní licenci.
Mezi další zdroje patří databáze Literature Online, která je zaměřena na informace o angloamerické literatuře a obsahuje také okolo 100 časopisů k této tematice, jejichž retrospektiva sahá zhruba 5 let zpětně. Data-báze je dostupná v rámci akademické licence.
Databáze časopisů konkrétních vydavatelů reprezentují produkty ScienceDirect (přístup k plným textům časopisů vydavatelství Elsevier Science) a Springer Link (plné texty časopisů vydavatelství Springer), které jsou zpřístupněné v rámci akademické, resp. národní licence. V rámci ScienceDirect je dostupných v plném textu více jak 1. 300 titulů tohoto renomovaného vydavatelství. Z produkce vydavatelství Springer Link je dostupných necelých 500 časopisů. Retrospektiva je u kaž-dého titulu různá, v průměru je to zhruba 5 let zpětně.
Do EZB jsou také zahrnuty odkazy na elektro-nické verze časopisů, které NK ČR odebírá v tištěné podobě. V rámci tohoto předplatného má přístup k plným textům 33 časopisů v systému Electronic Journal Service (EJS) americké firmy EBSCO. Plné texty v EJS jsou buď umístěny přímo na serveru EBSCO nebo dostupné prostřednictvím služby Ingenta. Orientace na stránkách této služby je poměrně snadná, ačkoli cesta k plnému textu může vést i přes několik odkazů.

Doplňování dalších titulů

Systém EZB je dynamický a otevřený, takže počet titulů v něm neustále narůstá. Pokud byste narazili na internetu na odborný časopis v plném textu, který by podle vašeho názoru stál za uvedení do tohoto systému, využijte odkazu This journal is missing/Ich vermisse die Zeitschrift. Zde stačí vyplnit do jedno-duchého formuláře základní údaje o časopisu. Pro otázky kolem fungování systému je vám k dispozici kontaktní e–mailová adresa pod pří-slušným odkazem:
Contact address/Anschprechpartner.

Závěrem

Plné texty časopisů uvedených v EZB jsou dostupné z počítačů v Národní knihovně. Podrobnější informace o projektu a jeho fungo-vání v NK ČR jsou uvedeny na webové stránce

http://www.nkp.cz/ezb

Doufáme, že tímto krokem přispějeme k lepší orientaci uživatelů ve velkém množství kvalitních odborných časopisů, které má NK ČR dostupné v plném textu.


Předchozí stránka Obsah Další stránka