Hlavní stránka NK 1/2003 Bulletinplus

SEMINÁŘ
CEE MASTER

PhDr. Zdeněk Uhlíř
Národní knihovna ČR

Ve dnech 11. – 13. února 2003 se v Národní knihovně v Praze konal mezinárodní workshop CEE MASTER, jehož cílem bylo prezentovat výsledky dosažené v NK ČR na poli elektro-nicko–digitálního zpracování rukopisů, resp. historických fondů vůbec, provést nácvik katalogizace rukopisů ve standardu MASTER a diskutovat o otázkách spolupráce v oblasti zpracování rukopisů, zejména o souborném středoevropském katalogu rukopisů. Workshop byl pořádán díky finanční podpoře komise pro střední a východní Evropu Institutu informatiky Rakouské akademie věd; organizační otázky zajišťovala Univerzitní knihovna Bratislava (Alojz Androvič), program připravily oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR (Zdeněk Uhlíř) a Albertina icome Beroun (Stanislav Psohla-vec). Byla zpracována jak tištěná dokumentace, tak speciální CD. Účastníci workshopu pocházeli nejenom z Česka, ale i Polska, Slovenska, Litvy, Estonska, Ukrajiny, Maďar-ska, Slovinska, Chorvatska a Bulharska. Je však třeba litovat, že na pozvání nereagovali také rakouští kolegové.
Důležité bylo důsledně praktické zaměření workshopu. Ve srovnání se sérií masterovských workshopů konaných ve středoevropských a balkánských zemích v roce 2001 (Česko, Litva, Bulharsko) je nutno ocenit větší připravenost vyslaných účastníků podílet se na moderních postupech rukopisné práce, a to jak po stránce informačně technologické, tak metodologické. V důsledku toho bylo možno dosáhnout kon-krétních výsledků. Třebaže nelze předpokládat, že krátké školení může být dostatečné pro plné

zvládnutí nového poměrně složitého postupu, lze konstatovat, že všichni účastníci se naučili samostatné práci se softwarovými prostředky, jež jsou aktuálně k dispozici, i s příslušnými manuály pro kódování podle definice typu dokumentu, naučili se samostatně se učit tomuto způsobu práce. V tomto směru lze říci, že cíl workshopu byl splněn.
Neméně závažnou součástí tohoto pracovního setkání byly i vzájemné diskuse. Naprostá většina účastníků se shodla na tom, že je nutná těsnější kooperace a koordinace činnosti na poli zpracování rukopisů, resp. historických fondů vůbec. Bylo také dosaženo shody ve dvojím vymezení soubornosti, tj. jednak materiálové (potřeba zpracování různých typů materiálu, např. rukopisů a inkunábulí, společně), jednak institucionální (potřeba shrnutí různého mate-riálu nejen přes hranice jednotlivých institucí, ale i v měřítku mezinárodním a nadnárodním). Podařilo se předběžně dojednat některé kroky, které jsou závažné pro zahájení těsnější spolupráce na tomto poli. Lze předpokládat, že již v nejbližších  následujících letech se do-staví konkrétní výsledek. Ukázalo se totiž, že veškeré problémy, které je třeba řešit, jsou institucionálně organizačního rázu, nikoli povahy věcné.
Workshop CEE MASTER ukázal, že v po-sledních několika letech bylo dosaženo vý-razného pokroku na poli knihovnicko–infor-mačního, resp. znalostně informačního zpraco-vání rukopisů a že zavedení symbolických a analytických služeb do institutcionální praxe knihoven se stalo otázkou, která je evidentně na pořadu dne.


Předchozí stránka Obsah Další stránka