Hlavní stránka NK 1/2004 Bulletinplus

Karel Kryl:
Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína

Šedesáté výročí narození a desáté výročí úmrtí zpěváka a kytaristy, textaře, básníka a výtvar-níka Karla Kryla připomněla výstava Karel Kryl: Cesta je prach a štěrk a udusaná hlína, zahájená v Národní knihovně 3. března. Výstava přiblížila životní pouť umělce a především jeho myšlenky a pocity v časových úsecích tak, jak vznikala jednotlivá díla. Životní cestu Karla Kryla dokumentovala prostřednictvím autoro-vých citátů, poznámek, úvah, prvních náčrtů básní a textů, korektur, vydaných publikací, fotografií a dalších materiálů z Archivu Karla Kryla. Výstavu uspořádala a připravila Marlen Kryl ve spolupráci s PhDr. Alenou Šubrtovou,

bývalou pracovnicí Archivu Národního muzea v Praze, konečnou podobu expozici vtisklo oddělení výstav Národní knihovny pod vede-ním Zuzany Hochmanové. Odbor vydavatelský NK ČR vydal v redakci PhDr. Mileny Ředinové k výstavě příležitostný tisk sestavený Marlen Krylovou pod názvem Je jaro desáté (Cesta je prach....), do kterého přispěli spolu s autor-kou ministr kultury Pavel Dostál a prof. Antonín Měšťan. Tisk přináší také ukázky z tvorby Karla Kryla a fotografie umělce v různých životních etapách.
Vernisáž výstavy zahájili ředitel Národní knihovny PhDr. Vojtěch Balík a Marlen Kryl, kteří po úvodním proslovu uctili sklenkou vína obě jubilea Karla Kryla.

Paní Marlen Kryl a ředitel Národní knihovny Vojtěch Balík.                                        (Foto: zh)


Prezidentská návštěva Klementina

PhDr. Vladimír Kaňka

I ve ctihodném Klementinu může docházet k fraškám. Seběhly se mimo jiné při inaugu-racích nových ředitelů a při významných návštěvách.
Ministři přicházeli do klementinských knihoven zřídka, v nedávné minulosti vesměs spíše po svém sesazení. Ale prezident navštívil dnešní Národní knihovnu, pokud je mi známo, pouze jeden. Výjimkou byl T.G. Masaryk, který tu léta přednášel ještě jako profesor Univerzity Karlovy. (Mimochodem, ve druhém patře stála ještě v roce 1997 v jednom koutě trochu omšelá katedra, od níž TGM přednášel. Zachovala se?)
V  roce 1965 vyjednal ambiciózní ředitel knihov-ny Josef Vinárek prostřednictvím tehdejšího ministra kultury, asi Jiřího Hájka, návštěvu prezidenta Antonína Novotného v knihovně. Na co Novotného do knihovny nalákali, dnes není jasné, bylo známo, že na knižní kulturu ani na baroko vůbec netrpěl. Vždyť při pro-jevech mu dělalo potíže vyslovit slova více než tříslabičná. Nejraději měl přece mariáš.
V knihovně se rozběhly horečné přípravy, odklízel se nevhodný nábytek z chodeb, smej-čilo se … Zvolila se trasa, kudy Novotného povedou, vybíralo se, kdo ho bude smět doprovázet a hlavně se trénoval pochod touto trasou jako před nějakým závodem.
Zajímavý byl příjezd prezidenta na nádvoří a jeho vstup do budovy.  Předvoj  tvořil   jediný

policista na motocyklu Jawa. V prezidentském autě byl jediný tajný – to pro srovnání s pozdějšími i s dnešními bezpečnostními opa-třeními.
Po uvítání a vstupu do budovy čekalo Novotného první faux pas – tehdy mladý kolega, přikrčený za “kukaní” kontroly ho pře-padl s písemnou žádostí o přidělení bytu. Novotný extempore prý zvládl, žádost přijal a údajně svižně zdolal chodiště do prvního patra.
Ve sborovně začal ředitel knihovny s obšírným projevem. Ozvalo se netrpělivé bubnování Novotného prstů do stolu a prý výrok ve smys-lu “…o budování socialismu a úloze kultury jsem toho už slyšel moc” a ať s. ředitel mluví k věci. To sebejistého Vinárka muselo hodně vyvést z míry, avšak nezbylo mu, než soudruha č.1 poslechnout.
Ve sborovně se také seběhla další fraška, a to se servírováním kávy. Všichni tu museli počkat, až prezidentovi vymění šálek – sekretářky přinesly šálky najednou na tácech, což byla chyba. Novotného ochránce totiž nebyl přítomen u přípravy nápoje od začátku až do konce, a co kdyby zrovna někdo něco do někte-rých šálků vsypal?
Co se Antonínovi, zvanému Sličný, na knihov-ně a baroku líbilo a za co vedení setřel, jsme se nedozvěděli.


Předchozí stránka Obsah Další stránka