Hlavní stránka NK 1/2004 Bulletinplus

Nad dvěma příspěvky minulého čísla

PhDr. Boris Mědílek

Oč jsou mé vzpomínky ve stáří méně přesné a “archivně” nedotažené, o to bývají někdy nutkavější. Ne, že bych v nich tonul, ale žiji sedmapadesát let s  klementinskou knihovnicí a vyprovokovávány bývají stejnými impulzy. Tím posledním byly dva články v  Bulletinu plus 4/2003. Kaňkovým o paní Clementisové a Františky Sokolové o Ladislavu Dvořákovi.
Paní Clementisová po celá svá klementinská léta působila s mou ženou ve jmenném popisu Bibliografického katalogu – České knihy. S autorem článku povětšině souhlasila. Postihla ovšem mnohé, co před novicem Kaňkou zůstalo utajeno. Nezmínil se třeba o Brokovi. Psíka sebrali zároveň s Clementisem, když ho po ránu venčil. Z estébácké péče se vrátil, když už i paní Clementisová byla z kriminálu doma.
Po celý dlouhý čas nevěřila, že by mohli manžela – pravověrného komunistu, jeho komunističtí druzi popravit. Uvěřila až tehdy, kdy dostala jeho snubní prsten. Usilovně se snažila mu nepřitížit. “Zastávala důrazně stanovisko KSČ”, napsal mi jako reakci na Kaňkovu vzpomínku kolega Karel Pech. V den Leninova výročí instalovala vždy na katalogu oltářík, Leninovu fotografii s rozsví-cenou svíčkou. V rámci výuky CO nás přísně učila nasazovat si plynové masky. Bylo před ní nutno dát si pozor na jazyk. Chudinka paní Clementisová. Dáma každým coulem. Její životní příběh je jedním z výrazných střípků pamětnické mozaiky na ty přidušené časy.
Ve vzpomínce Františky Sokolové na Ladislava Dvořáka, našeho milého souseda ze Srbské ulice, jsme očekávali jiné než matné zmínky o tehdejším řediteli Slovanské knihovny Josefu Strnadlovi. I když je tam konstatováno, že Strnadel přijal Dvořáka do knihovny po vy-hazovu z nakladatelství Horizont “podobně jako řadu jiných ne dost dobře zapsaných”. Mezi těmi “jinými” byla i autorka článku, rozená Patočková. Když se Strnadel o jejím přání uchytit se v knihovně dozvěděl, mohla nastou-pit okamžitě.
Strnadel snad působil neprůbojně, ale byl to člověk statečný. Schopný zabránit kádrovačce Blažkové v likvidaci Slovanské knihovny jako “pařeništi nepřátelských živlů”. Za zločince Konvalinky stala se Slovanská knihovna pou-hou expoziturou sovětské literatury. Strnadel ji svou houževnatostí opětně rehabilitoval jako základnu světové slavistiky. I renomovaní vědci ze Sovětského svazu v čele s profesorem Nikolským přicházeli sem jako do Mekky, za literaturou u nich naprosto nedostupnou.

Třeba za Gercenovým Kolokolem. Vždyť ten je v kompletu mimo Slovanskou knihovnu už jen v knihovně Britského muzea. A kdyby ho Str-nadel před tehdejšími kulturtrégry neutajil, dávno by ho byli darovali některé sovětské delegaci.
U Strnadla jsem často pracovně posedával a hovořívali jsme přátelsky a bez zábran. Jednou jsem se ho zeptal, není-li fúzovaný sociální demokrat. Pýřivě odvětil, že nikoliv, že je komu-nistou odjakživa. Neznal jsem v Klementinu druhého takového. Byl to slušný člověk. Nikomu vědomě neublížil, mnohým bez halasu pomohl. Že vytkl básníku Dvořákovi špatnou docházku, to mu vskutku odpustím. Vždyť vyžadovat pracovní kázeň musel, aby nevtiskl Blažkové do ruky klacek na milovanou knihovnu. Rozhodně to nebyl on, kdo Dvořáka z  knihovny vyhnal. Nebyl jen schopen tomu zabránit. Určitě tím trpěl. Strnadlův kamínek v mé mozaice hraje všemi barvami. Černobílé kamínky totiž žádné nejsou. Každý vnímá čas a lidi v něm ze svého prožitkového úhlu. Mojí vzácné a milé kolegyni Sokolové utkvěla trapná a banální “ředitelská” chvilka (a možná mnohé další, odjinud nezřetelné). Dvořák však podob-ných musil v  životě “na odstřel” utržit kupu a jeho osobnost byla nad ně povznesena. Soudím tak z jednoho letmého potkání na našem chodníku. To už dělal ve fabrice. “Na práci u mašiny jsem zvyklý, umím ji z totálajnzacu,” povídal. “Co mě ničí – večer už nejsem schopen dát se do něčeho pořádného”.
V tvůrčím díle ho určitě Slovanská knihovna neomezovala. Ladislav Dvořák by na tamní léta nevzpomínal ve zlém.
Též mi v kontextu tohoto přemítání výrazně blikotá i kamínek Viléma Závady. V příštím roce by mu bylo sto let. Byl tak hodný, tichý a slušný, až se dal režimem zneužít. Klementinu řediteloval podvakrát. Definitivně odešel, když zjistil, že zlu zvenčí již ani on nedokáže čelit. Svými podpisy na vyhazovech nechtěl být spoluzodpověden.
Odhodlá-li se Národní knihovna uspořádat mu jubilejní výstavu, mohl by to být pokus o postižení celé té obludnosti nedávných časů přes zobrazení životního osudu jedné význačné osobnosti. Spjaté s Klementinem, jako málokdo druhý.
I když vím, jako každý z nás, že pro generaci naše časy nezaživší se to může podařit jen měrou nepatrnou. Rozhodně však účinněji, než přes učebnici dějepisu.


Předchozí stránka Obsah Další stránka