Týden knihoven   SKIP, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR

Týden knihoven 2002 (7.-13.10.)


Do akce Týden knihoven se přihlásilo s programem 250 poboček
PRAHA 1. října (ČTK) - Nejméně 250 knihoven se s vlastním doprovodným programem přihlásilo k akci Týden knihoven, která se v celé republice uskuteční od 7. do 13. října. Podle předsedy pořádajícího Svazu knihovníků a informačních pracovníků Víta Richtra se ale určitě přidají další stovky knihoven. Čtenáře čekají besedy se spisovateli, přednášky, výstavy, ankety a soutěže. Návštěvníci mohou přispět na obnovu knihoven postižených knihoven. Voda jim způsobila škody za 400 miliónů korun. Povodně poukázaly na důležitost knihoven, které ze zákona zajišťují přístup k veřejnému internetu. Zatímco hlavně v Praze velká voda poničila knihovní fondy a archívy, v malých obcích mnohde knihovnu zcela zničila, a zmizelo tak přirozené kulturní centrum.
Na pomoc poničeným knihovnám existuje několik účtů, jeden z nich založil i Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Číslo konta je 194 3610 319/0800, během Týdne knihoven budou moci návštěvníci knihoven přispět do připravených pokladniček. Dárci nebo knihovny, kde se sbírka koná, mohou rozhodnout, které knihovně bude částka věnována. Pro každou knihovnu je stanoven zvláštní variabilní symbol, který dárce uvede na bankovním příkazu nebo složence.
Mezi tradiční akce, které budou provázet i šestý ročník knihovnických slavností, patří zpřístupňování nových knihovních prostor či služeb, dny otevřených dveří, přihlašování nových čtenářů zdarma, amnestie penále či burzy vyřazených knih. Již o víkendu se v Uherském Hradišti bude konat "kulturní happening" pod názvem Knihy a víno. Začne v sobotu 4. října ve 14:00 a má trvat do ranních hodin. Znovu se uskuteční i takzvaná Provázkiáda, při níž mohou čtenáři svůj vztah ke knihovně vyjádřit navázáním provázku ke společnému dlouhému provazu. Loni se provázkiády zúčastnilo 23.387 čtenářů a výsledný provaz byl dlouhý přes 11,5 kilometru. Provázky byly obtočeny kolem budov knihoven nebo spojovaly cestu mezi knihovnou a domy.
Markéta Horešovská kar

V rámci Týdne knihoven navštíví Ramiro Cibrián, velvyslanec a vedoucí Delegace Evropské komise v České republice dne 8. října Okresní knihovnu v Teplicích, kde se v odpoledních hodinách zúčastní diskuse s knihovníky Ústeckého kraje.
Již 19. 9. odpovídal Ramiro Cibrián na nejen knihovnické dotazy v rámci internetové diskuse na serveru Krajské vědecké knihovny v Liberci. Přepis nejzajímavějších otázek a odpovědí najdete na stránkách Delegace Evropské komise v České republice na adrese http://www.evropska-unie.cz/cz/article.asp?id=1592 . Od 7. října bude na www.evropska-unie.cz také znalostní kvíz, v němž můžete vyhrát multimediální CD-ROM Ahoj Evropo.

08.10.2002


Zpět na Aktivity